Проект “Мрежа за електрически велосипеди”
PROETC Code 15.1.1.006
Проект финансиран по Програма ИНТЕРРЕГ V-A
Румъния-България 2014-2020
Приоритетна ос № 1: Добре свързан регион
Специфична цел 1.1: “Подкрепа за планирането, разработването и координирането на трансгранични транспортни системи за подобряване връзките с TEN-T транспортната мрежа”
ПАРТНЬОРИ ПО ПРОЕКТА
Водещ партньор: Aгенция за регионално развитие и Бизнес център (АРРБЦ) Видин
П 2: Търговско-промишлена палата Видин (ВТПП)
П 3: Румънска асоциация за електронна индустрия и софтуер – Олтения (АРИЕС)
П 4: Агенцията за малки и средни предприятия Калафат (ПЛИММ)
ТЕРИТОРИЯ НА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ПРОЕКТА:
Видин, Враца, Плевен, Велико Търново, Русе и Добрич в България (+ София).
Мехединци, Долж, Гюргево, Калараш и Констанца в Румъния (+ Букурещ).
ЦЕЛИ НА ПРОЕКТА:
Обща цел: Насърчаване на регионалната мобилност, чрез свързаване на второстепенните и третостепенни възли на TEN-T мрежата, в това число и мултимодалните възли
Специфична цел 1: Подобряването на планирането, развитието и координирането на трансграничните транспортни системи, с цел по-добрата връзка с TEN-T мрежата
Специфична цел 2: Създаването на мрежа от електрически велосипеди в цялата трансгранична зона между България и Румъния, с цел по-добрата реализация на индивидуалната мобилност и устойчивият транспорт.
ПРОУЧВАНЕ ЗА E –BIKE МРЕЖАТА:
Проучването ще дава информация за транспортните връзки с TEN-T, както и за връзката и с E-Bike мрежата. Целтта е да имаме, за всички 32 второстепенни и третостепенни възли на тази мрежа, списък със всички услуги свързани с обществения транспорт включително железопътен, автобусен, воден и т.н. Целта е по този начин да помогнем хората да планират по-добре своето пътуване и използване на ел. велосипеди.
Създаване на база данни с препоръчителните маршрути за ел. велосипеди, започвайки от която и да е станция с велосипеди от 32-те точки в трансграничния регион, минавайки през индикативните възли на TEN-T мрежата и връзката с останалите точки на мрежата. Трасетата ще бъдат описани чрез: пътищата регистрирани през GPS, описание на трасето, интензивност на трафика, денивелация, приблизително време за преминаването му с ел. велосипед, станциите за зареждане, намиращи се по трасето.
Ще се създаде и база данни с всичките 32 възела, където има позиционирани зарядни инсталации за ел. велосипеди и маршрутите до градовете, важните историчски обекти, както и информация за местата за хранене и настаняване в региона.
ПОДГОТОВКА НА МРЕЖАТА ОТ ЕЛ. ВЕЛОСИПЕДИ
В рамките на тази дейност ще бъдат организирани работни срещи със заинтересованите страни от целевия регион във всички възли на TEN-T мрежата, с цел подбор на операторите, които ще стопанисват ел. велосипеди и зарядните станции.
Предварително партньорите по проекта ще изготвят:
1. Методология за подбор на операторите, които ще стопанисват ел. велосипеди и зарядните станции. Тази методология ще бъде разработена от икипа по проекта;
2. Необходимите юридически документи за договорите между бенефициента и операторите, за договорите за наем между операторите и ползвателите, както и най-добрите варианти на рамкови договори и застраховка на ел. велосипедите.
Срещите ще са обществени и ще са отворени за всички желаещи да участват в проекта. По време на срещите ще се представят концепцията за мрежа, методологията за подбор на операторите и подготвената юридическа документация.
СЪЗДАВАНЕ НА МРЕЖА ОТ ЕЛ. ВЕЛОСИПЕДИ
След подбора на опeретаорите, с тях ще бъдат подписани договори, което ги прави о тговорни за правилното функциониране на мрежата от ел. велосипеди. Бенефициентите по проекта ще доставят зарядните станции и велосипедите, както следва:
В България при второстепенните възли на транспортна инфраструктура: 10 велосипеда / Добрич, Русе, Велико Търново, Плевен и Враца/, при третостепенните възли: 5 велосипеда /Г. Оряховица, Свищов, Мездра, Балчик, Лом, Монтана, Червен Бряг, Дулово, Оряхово и Силистра/, във Видин – 20 велосипеда.
В Румъния: 10 велосипеда /на операторите от Гюргево, Д.Т. Северин, Калараш, Констанца и Крайова, 5 велосипеда на операторите в Александрия, Меджидия, Мангалия, Каракал, Рошиори, Т. Магуреле, Чернавода, Нъводари, Слатина и Олтеница, в Калафат 20 бр.
Зарядните станции ще бъдат доставени в 35 точки в България и 35 в Румъния.
ОБУЧЕНИЯ ЗА ПОДДРЪЖКА НА ЕЛ. ВЕЛОСИПЕДИ:
Представители на операторите на ел. велосипеди ще участват в обучения, свързани с поддръжката и извършването на малки ремонти на велосипедите. Тези обучения ще бъдат организирани в България и Румъния с по 40 участника и с продължителност 4 дни. Те представляват важна дейност за създаването на капацитет и подобряване на практическите умения на операторите за поддръжка на оборудването.
Курсовете ще се водят от опитни инструктори от фирмата производител и ще бъде осигурен превод за участниците.
Тези обучения имат още една важна цел – създаването на мрежа между операторите от двете страни. По време на обученията ще бъдат обсъдени и финализирани процедурите за транспорта на велосипедите, които са взети в точка А и са оставени в точка Б.
ПРОМОЦИОНАЛНА КАМПАНИЯ ЗА МРЕЖАТА E-BIKE
За промоционалната кампания, екипа по проекта ще създаде концепция за маркетингова стратегия, която де представя мрежата от ел. велосипеди и да изпраща общи послания към избраните целеви групи.
За рекламната и промоционална кампания ще бъде реализирано следното:
Разработване на сайт на EN, RO и BG за мрежата от ел. велосипеди + домейн и хостинг за 18 месеца;
Изработката на 3 филма по 50 минути, които ще са достъпни отново на трите езика , формат DVD – 1000 екземпляра;
Разработване и принтиране на ръководство формат А4/40 страници, отнасящ се за цялата трансгранична територия, на три езика, по 3000 бройки за всеки език;
Разработване и принтиране на 6 каталога „Мрежата от ел. велосипеди“ , формат А6/20 страници за съответния регион на всеки второстепенен възел от TEN-T мрежата от BG и RO, на 3 езика, по 1000 екземпляра на език – общо 18000 бр.;
Разработване и принтиране на карта-атлас с местонахожденията и данните за контакт на операторите на ел. велосипеди и зарядните станции, маршрутите, както и интересните за посещение места в региона – 1000 екземпляра;
Производство на спортни екипи за велосипедисти и рекламни тениски за участниците в мероприятията – по 400 бр.
ОРГАНИЗИРАНЕ НА ПРОМОЦИОНАЛНИ ТУРОВЕ И ФЕСТИВАЛИ ЗА ПРЕДСТАВЯНЕ НА E-BIKE МРЕЖАТА
Тези мероприятия ще бъдат организирани с цел представянето на мрежата за електрически велосипеди, като средство за индивидуален транспорт и за развитие на туризма в трансграничния регион.
В този смисъл ще бъдат организирани:
– 4 e-bik тура, 2 в Румъния и 2 в България. 2 от тези мероприятия ще бъдат предназначени за лица над 60 годишна възраст, съответно по едно в България и Румъния;
-2 промоционални тура за журналисти и туроператори, по еднин в България и Румъния;
-11 e-bike фестивала ще бъдат организирани във второстепенните възли на TEN-T мрежата, с цел представянето на тази форма на транспорт
РЕЗУЛТАТИ ОТ ПРОЕКТА:
Създаден един общ механизъм (мрежата e-bike).
Населението в ТГС региона (95.000 човека), обслужени от модернизираната инфраструктура, водеща до TEN-T мрежата;
32 населени места ще бъдат оборудвани с ел. велосипеди;
70 точки ще бъдат оборудвани със зарядни станции и ще покрият цялата ТГС зона;
Най-малко 480 човека ще участват в мероприятията, организирани по проекта;
2350 безплатни ползвания на ел. велосипеди ще бъдат доставени в рамките на проекта;
Ще бъдат изготвени 2 проучвания свързани с мрежата Е-bike;
Ще бъдат организирани 18 e-biking мероприятия
ЦЕЛЕВИ ГРУПИ:
Местни лица, желаещи да станат оператори на ел. велосипеди и зарядни станции;
Журналисти и туроператори;
Лица на възраст 60+;
Жителите на ТГС региона в България и Румъния;
Публичния и частен сектор, изследователските институти, НПО и др. от ТГС региона на Румъния и България